حسابداری دولتی در خدمات حسابداری کرج

شناخت حسابداری دولتی در خدمات حسابداری کرج

حسابداری دولتی
دولت نیز مانند تمام واحدهای اقتصادی برای اتخاذ تصمیمات خود نیاز به اطلاعات در حسابداری دارد اما به دلیل تفاوت های دولت با واحدهای اقتصادی حسابداری آنها نیز متفاوت است و در نهایت در این حسابداری بتوان اطلاعات مالی مربوط به تمامی فعالیت‌های مالی دولت و تمامی زیرمجموعه‌های وابسته به دولت را جمع آوری کرد و به صورت گزارش هایی درآورد تا بتوان از آنها استفاده مفید داشت همه شاغلان در شرکت حسابداری کرج بهتر می‌دانند که برای آشنایی این حسابداری باید اجزای تشکیل دهنده دولت را شناخت. حال برای علاقمندان به حسابداری سازمان های دولتی را شرح می دهیم این واحدها که تشکیلات و سازمانهای آن به صورت کاملاً مشخصی هستند همگی آنها طبق برنامه‌ای که دولت به آنها می‌دهد قسمتی از وظایف دولت را انجام می دهند می توان به شکلی دیگر عنوان کرد که دولت تمامی وظایف خود را به شاخه‌های و قسمت‌های مختلفی تقسیم بندی نموده است و هر قسمت را به عهده سازمان گذاشته و یا برای هر وظیفه سازمان و تشکیلاتی را به وجود آورده است. در تقسیم بندی اولیه این سازمان ها به دو نوع غیر انتفاعی و انتفاعی وابسته به دولت تقسیم می‌شود. سازمان های دولتی غیر انتفاعی همانطور که از نام این موسسات نیز مشخص است این موسسات و واحدها کاملاً به صورت غیر انتفاعی و بدون اهداف سود آوری تمامی وظایف محوله را انجام می دهند. علاقمندان به حسابداری کرج با خود بگویند پس درآمد و هزینه در این موسسات چه جایگاهی دارد و منبع درآمدی آن ها از کجا به دست می آید. سوال کاملا درستی است این موسسات درآمد خود را به صورت سالانه و با ارائه بودجه دریافت می‌دارند حال این سازمان ها را می خواهیم نام ببریم که شامل وزارتخانه ها و موسسات دولتی می باشند.

1- موسسات دولتی این واحدها به موجب قانون ایجاد می‌شوند و واحد های مشخص شده ای را تشکیل می‌دهند این موسسات تحت نظر یکی از قوای سه گانه اداره می شوند برای آشنایی بهتر علاقمندان به شرکت حسابداری کرج چند مثال می آوریم.
نهاد ریاست جمهوری و همچنین دیوان محاسبات جز موسسات دولتی می باشند.
2- وزارتخانه ها نیز مانند موسسات دولتی به موجب قانون تشکیل شده اند و شامل سازمان های مشخص شده ای هستند نام این سازمانها وزارتخانه می باشد و بسته به نیاز کشور وزارتخانه های مختلفی وجود دارد مانند وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، وزارتخانه ورزش و جوانان، وزارتخانه آموزش و پرورش و دیگر وزارتخانه های کشور.
سازمان های دولتی انتفاعی وابسته به دولت برای علاقمندان به خدمات مالی در کرج سازمان های دولتی انتفاعی را توضیح می دهیم. این سازمان ها با اهداف ایجاد و افزایش سود هستند که شامل شرکت های دولتی و همچنین موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی را نیز شامل می شوند.
شرکت های دولتی علاقه مندان به شرکت های حسابداری کرج می دهند که شرکت های دولتی نیز مانند موسسات دولتی و سازمانهای دولتی و غیر انتفاعی واحدهای سازمانی مشخص شده ای هستند که با اجازه قانون تاسیس می‌شوند. شرکت های دولتی سرمایه آنها متفاوت به شرکت‌های خصوصی می باشد در این شرکت‌ها همانطور که علاقمندان به حسابداری کرج می‌دانند بیش از ۵۰ درصد سهام این شرکت متعلق به دولت می باشد.
برای علاقمندان به حسابداری کرج چند مثال از شرکتهای دولتی می زنیم شرکت مس سرچشمه یا شرکت دخانیات از شرکت‌های دولتی در ایران می باشند.
3- موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی

این واحدها نیز مانند دیگر سازمان‌های دولتی واحدهای سازمانی مشخص شده ای هستند که با مجوز قانون تشکیل شده اند برای اطلاع علاقمندان به حسابداری بیان می‌کنیم که این موسسات وظایف و خط وظایفی که جنبه عمومی دارد را انجام میدهند مانند سازمان تامین اجتماعی و همچنین بنیاد مستضعفان و جانبازان
تا اینجا مطالبی در مورد سازمان های دولتی و قسمتهای تشکیل دهنده آن برای علاقمندان به حسابداری کرج بیان نمودیم امیدواریم که مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.


دیدگاه خودتان را بنویسید

نظر شما پس از تایید کارشناسان نمایش داده میشود